Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 100 mm ID, 140 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$269.75
/each
Earn 269 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL67
$269.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 140 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| System of Measurement | Metric |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 13 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 100 mm |
| Mfr. Model # | 10014013TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 100 mm, Outside Diameter 140 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal