Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 100 mm ID, 125 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$305.75
/each
Earn 305 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL65
$305.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Outside Diameter | 125 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Overall Width | 13 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 100 mm |
| Mfr. Model # | 10012513TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 100 mm, Outside Diameter 125 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal