No Smoking Sign: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, 5 in x 7 in Nominal Sign Size
In Stock
$7.78
/each
Earn 7 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Sign: Reflective Sheeting, Adhesiv...
Item 24WT94
$7.78
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Printed Language | English |
| Nominal Sign Size | 5 in x 7 in |
| Height | 5 in |
| Sign Format | Other Format |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Legend | No Smoking Within 20 Feet Of Main Entrances, Exits And Operable Windows |
| Width | 7 in |
| Sign Header | No Header |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Glow In The Dark | No |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Mfr. Model # | U1-1018-RD_7X5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121718 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Other Format, Sign Legend No Smoking Within 20 Feet Of Main Entrances, Exits And Operable Windows, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text