No Smoking Sign: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size
In Stock
$16.12
/each
Earn 16 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Sign: Reflective Sheeting, Adhesiv...
Item 24WT93
$16.12
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Width | 14 in |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Sign Legend | No Smoking Within 20 Feet Of Main Entrances, Exits And Operable Windows |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Format | Other Format |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Header | No Header |
| Printed Language | English |
| Glow In The Dark | No |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Height | 10 in |
| Mfr. Model # | U1-1018-RD_14X10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121718 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Other Format, Sign Legend No Smoking Within 20 Feet Of Main Entrances, Exits And Operable Windows, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text