No Smoking Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 5 in x 7 in Nominal Sign Size, 2 PK
In Stock
$9.12
/each
Earn 9 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Si...
Item 484J54
$9.12
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Height | 5 in |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Printed Language | English |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Nominal Sign Size | 5 in x 7 in |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Format | Other Format |
| Sign Legend | Smoking Is Prohibited Within 25 Feet Of Building Entrance |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Header | No Header |
| Width | 7 in |
| Mfr. Model # | LCU1-0036-ED-PK2_7x5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Other Format, Sign Legend Smoking Is Prohibited Within 25 Feet Of Building Entrance, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text, Package Quantity 2