No Smoking Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 7 in x 10 in Nominal Sign Size
In Stock
$6.69
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Si...
Item 484H70
$6.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Height | 7 in |
| Sign Shape | Vertical Rectangle |
| Nominal Sign Size | 7 in x 10 in |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Header | No Header |
| Sign Legend | Smoking Is Prohibited Within 25 Feet Of Building Entrance |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Printed Language | English |
| Width | 10 in |
| Sign Format | Other Format |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Glow In The Dark | No |
| Mfr. Model # | LCU1-0036-ED_10x7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Vertical Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Other Format, Sign Legend Smoking Is Prohibited Within 25 Feet Of Building Entrance, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text