No Smoking Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Sign Mounting, 10 in x 14 in Nominal Sign Size
In Stock
$13.57
/each
Earn 13 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Sign: Non-PVC Polymer, Adhesive Si...
Item 484L02
$13.57
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Printed Language | English |
| Sign Material Group | Flexible Plastic |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Format | Other Format |
| Sign Legend | Smoking Is Prohibited Within 25 Feet Of Building Entrance |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Height | 10 in |
| Sign Header | No Header |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Glow In The Dark | No |
| Width | 14 in |
| Mfr. Model # | LCU1-0036-ED_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Other Format, Sign Legend Smoking Is Prohibited Within 25 Feet Of Building Entrance, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text