No Smoking Danger Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$7.54
/each
Earn 7 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Danger Reflective Label: Reflecti...
Item 48WR17
$7.54
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Height | 3-1/2 in |
| Nominal Sign Size | 3-1/2 in x 5 in |
| Protective Coating | No Protective Coating |
| Sign Header | Danger |
| Sign Legend | No Smoking No Matches No Open Flames |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Printed Language | English |
| Width | 5 in |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Glow In The Dark | No |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Mfr. Model # | LCU4-0552-RD_5x3.5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Danger Reflective Label, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Matches No Open Flames, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text