No Smoking Danger Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$8.25
/each
Earn 8 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Danger Reflective Label: Reflecti...
Item 48WR16
$8.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Printed Language | English |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Nominal Sign Size | 5 in x 7 in |
| Protective Coating | No Protective Coating |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Glow In The Dark | No |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Legend | No Smoking No Matches No Open Flames |
| Width | 7 in |
| Height | 5 in |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Sign Header | Danger |
| Mfr. Model # | LCU4-0552-RD_7x5 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Matches No Open Flames, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text