No Smoking Danger Reflective Label: Reflective Sheeting, Adhesive Sign Mounting, Engineer Grade
In Stock
$15.62
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LYLE No Smoking Danger Reflective Label: Reflecti...
Item 48WR15
$15.62
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LYLE |
| Protective Coating | Clear Film Laminate |
| Sign Mounting Style | Adhesive |
| Sign Format | Traditional OSHA |
| Printed Language | English |
| Retroreflective Grade | Engineer Grade |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Sign Legend | No Smoking No Matches No Open Flames |
| Width | 14 in |
| Glow In The Dark | No |
| Sign Material Group | Reflective Sheeting |
| Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Sign Header | Danger |
| Height | 10 in |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor Only |
| Mfr. Model # | LCU4-0552-RD_14x10 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121704 |
Description
No Smoking Danger Reflective Label, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Traditional OSHA, Sign Legend No Smoking No Matches No Open Flames, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Text