Gate Valve Lockout: Hinged, For 13 in Max Hand Wheel Dia, For 10 in Min Hand Wheel Dia, Yellow
In Stock
$140.30
/each
Earn 140 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Gate Valve Lockout: Hinged, For 13 in Max Han...
Item 15Y676
$140.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| Lockout Color | Yellow |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 13 in |
| Outside Diameter | 14.4 in |
| Valve Lockout Type | Hinged |
| For Minimum Hand Wheel Diameter | 10 in |
| Mfr. Model # | 65594 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 46171511 |
Description
Gate Valve Lockout, For Handle Type Hand Wheel, For Maximum Hand Wheel Diameter 13 in, For Maximum Handle Thickness 4 in, For Maximum Padlock Shackle Diameter 3/8 in, For Minimum Hand Wheel Diameter 10 in, Gate Valve Lockout Type Hinged, Maximum Number of Padlocks 1, Outside Diameter 14.4 in, Header Danger, Includes English Danger Labels, French Danger Labels, Spanish Danger Labels, Labeling Label Included, Language English, French, Spanish, Legend Danger Locked Out Do Not Remove