Gate Valve Lockout: Hinged, For 13 in Max Hand Wheel Dia, For 10 in Min Hand Wheel Dia, Blue
In Stock
$101.50
/each
Earn 101 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Gate Valve Lockout: Hinged, For 13 in Max Han...
Item 15Y671
$101.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Outside Diameter | 14.4 in |
| Valve Lockout Type | Hinged |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 13 in |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| For Minimum Hand Wheel Diameter | 10 in |
| Lockout Color | Blue |
| Mfr. Model # | 65589 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 46171511 |
Description
Gate Valve Lockout, For Handle Type Hand Wheel, For Maximum Hand Wheel Diameter 13 in, For Maximum Handle Thickness 4 in, For Maximum Padlock Shackle Diameter 3/8 in, For Minimum Hand Wheel Diameter 10 in, Gate Valve Lockout Type Hinged, Maximum Number of Padlocks 1, Outside Diameter 14.4 in, Header Danger, Includes English Danger Labels, French Danger Labels, Spanish Danger Labels, Labeling Label Included, Language English, French, Spanish, Legend Danger Locked Out Do Not Remove