Gate Valve Lockout: Hinged, For 13 in Max Hand Wheel Dia, For 10 in Min Hand Wheel Dia, Clear
In Stock
$181.50
/each
Earn 181 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Gate Valve Lockout: Hinged, For 13 in Max Han...
Item 489M16
$181.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Valve Lockout Type | Hinged |
| For Minimum Hand Wheel Diameter | 10 in |
| Maximum Number of Padlocks | 1 |
| For Maximum Hand Wheel Diameter | 13 in |
| Outside Diameter | 14.4 in |
| Lockout Color | Clear |
| Mfr. Model # | 145585 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 46171511 |
Description
Gate Valve Lockout, For Handle Type Hand Wheel, For Maximum Hand Wheel Diameter 13 in, For Maximum Handle Thickness 4 in, For Maximum Padlock Shackle Diameter 3/8 in, For Minimum Hand Wheel Diameter 10 in, Gate Valve Lockout Type Hinged, Maximum Number of Padlocks 1, Outside Diameter 14.4 in, Includes English Danger Labels, French Danger Labels, Spanish Danger Labels, Labeling Label Included, Language English, French, Spanish, Legend No Legend, Lockout Color Clear