Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 90 mm ID, 140 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$269.75
/each
Earn 269 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR87
$269.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 140 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 90 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Overall Width | 12 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 9014012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 90 mm, Outside Diameter 140 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal