Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 90 mm ID, 110 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$173.75
/each
Earn 173 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WT24
$173.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| System of Measurement | Metric |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Outside Diameter | 110 mm |
| Inside Diameter | 90 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 12 mm |
| Mfr. Model # | 9011012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 90 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal