Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 90 mm ID, 105 mm OD, 6 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$173.75
/each
Earn 173 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WT21
$173.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 105 mm |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 90 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 6 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 901056TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 90 mm, Outside Diameter 105 mm, Overall Width 6 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal