Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 85 mm ID, 130 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$269.75
/each
Earn 269 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR76
$269.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 130 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 13 mm |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 85 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 8513013TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 85 mm, Outside Diameter 130 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal