Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 85 mm ID, 130 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$260.00
/each
Earn 260 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WT16
$260.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 130 mm |
| Overall Width | 12 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 85 mm |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 8513012TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 85 mm, Outside Diameter 130 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal