Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 85 mm ID, 110 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$264.00
/each
Earn 264 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR74
$264.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 110 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 85 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Overall Width | 15 mm |
| Mfr. Model # | 8511015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 85 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal