Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 75 mm ID, 95 mm OD, 12 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$161.75
/each
Earn 161 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WR66
$161.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 12 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 95 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 75 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 759512TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 75 mm, Outside Diameter 95 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal