Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 75 mm ID, 130 mm OD, 10 mm Wd
In Stock
$243.00
/each
Earn 243 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR54
$243.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| System of Measurement | Metric |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 75 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 130 mm |
| Overall Width | 10 mm |
| Mfr. Model # | 7513010TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 75 mm, Outside Diameter 130 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal