Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 75 mm ID, 115 mm OD, 12 mm Wd
In Stock
$234.25
/each
Earn 234 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WR75
$234.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 75 mm |
| Overall Width | 12 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 115 mm |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 7511512TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 75 mm, Outside Diameter 115 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal