Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 75 mm ID, 110 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$243.00
/each
Earn 243 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR53
$243.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 110 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 13 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 75 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 7511013TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 75 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal