Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 72 mm ID, 100 mm OD, 10 mm Wd
In Stock
$121.65
/each
Earn 121 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WR55
$121.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 72 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 10 mm |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 7210010TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 72 mm, Outside Diameter 100 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal