Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 72 mm ID, 95 mm OD, 10 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$121.65
/each
Earn 121 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52WE97
$121.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 10 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 72 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 95 mm |
| Mfr. Model # | 729510TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 72 mm, Outside Diameter 95 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal