Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 60 mm ID, 110 mm OD, 10 mm Wd
In Stock
$96.20
/each
Earn 96 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR16
$96.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 110 mm |
| Inside Diameter | 60 mm |
| Overall Width | 10 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 6011010TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 60 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal