Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 60 mm ID, 100 mm OD, 10 mm Wd
In Stock
$90.95
/each
Earn 90 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR15
$90.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Inside Diameter | 60 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 10 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 6010010TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 60 mm, Outside Diameter 100 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal