Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 50 mm ID, 76 mm OD, 12 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$86.95
/each
Earn 86 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CP86
$86.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 76 mm |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 50 mm |
| Overall Width | 12 mm |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 507612TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 50 mm, Outside Diameter 76 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal