Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 50 mm ID, 100 mm OD, 10 mm Wd
In Stock
$121.65
/each
Earn 121 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52WE05
$121.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 10 mm |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 50 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Mfr. Model # | 5010010TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 50 mm, Outside Diameter 100 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None