Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 40 mm ID, 90 mm OD, 8 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$72.70
/each
Earn 72 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CP45
$72.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 8 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 40 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 90 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 409008TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 40 mm, Outside Diameter 90 mm, Overall Width 8 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal