Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 40 mm ID, 65 mm OD, 10 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$81.30
/each
Earn 81 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52WD53
$81.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 10 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 40 mm |
| Outside Diameter | 65 mm |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 406510TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 40 mm, Outside Diameter 65 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal