Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 40 mm ID, 85 mm OD, 10 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$78.15
/each
Earn 78 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53XK21
$78.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 10 mm |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 40 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 85 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 408510TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 40 mm, Outside Diameter 85 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal