Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 30 mm ID, 72 mm OD, 10 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$70.05
/each
Earn 70 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN68
$70.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 30 mm |
| Overall Width | 10 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 72 mm |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 307210TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 30 mm, Outside Diameter 72 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal