Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 30 mm ID, 50 mm OD, 11 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$61.85
/each
Earn 61 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN64
$61.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 11 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 30 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 50 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 305011TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 30 mm, Outside Diameter 50 mm, Overall Width 11 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal