Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 30 mm ID, 50 mm OD, 7 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$64.20
/each
Earn 64 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 458A88
$64.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 7 mm |
| Inside Diameter | 30 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 50 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 30507TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 30 mm, Outside Diameter 50 mm, Overall Width 7 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal