Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 3 in ID, 4.375 in OD, 0.375 in Wd
In Stock
$224.25
/each
Earn 224 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR55
$224.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 4.375 in |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Inch |
| Overall Width | 0.375 in |
| Inside Diameter | 3 in |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 76.2111.129.52TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 3 in, Outside Diameter 4.375 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Lip Seal