Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 3 in ID, 3.75 in OD, 0.375 in Wd
In Stock
$224.25
/each
Earn 224 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 458G24
$224.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 3 in |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 3.75 in |
| Overall Width | 0.375 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 76.295.259.52TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 3 in, Outside Diameter 3.75 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal