Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 280 mm ID, 310 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$1,326.00
/each
Earn 1326 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN47
$1,326.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 15 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 280 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 310 mm |
| Mfr. Model # | 28031015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 280 mm, Outside Diameter 310 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal