Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 280 mm ID, 320 mm OD, 20 mm Wd
In Stock
$1,326.00
/each
Earn 1326 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 53WX03
$1,326.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 320 mm |
| Overall Width | 20 mm |
| Inside Diameter | 280 mm |
| Mfr. Model # | 28032020TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 280 mm, Outside Diameter 320 mm, Overall Width 20 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal