Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 260 mm ID, 300 mm OD, 18 mm Wd
In Stock
$713.00
/each
Earn 713 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN36
$713.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 260 mm |
| Outside Diameter | 300 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 18 mm |
| Mfr. Model # | 26030018TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 260 mm, Outside Diameter 300 mm, Overall Width 18 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal