Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 260 mm ID, 290 mm OD, 16 mm Wd
In Stock
$713.00
/each
Earn 713 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN35
$713.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 260 mm |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 16 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 290 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 26029016TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 260 mm, Outside Diameter 290 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal