Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 250 mm ID, 290 mm OD, 16 mm Wd
In Stock
$713.00
/each
Earn 713 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN10
$713.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 16 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 290 mm |
| Inside Diameter | 250 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 25029016TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 250 mm, Outside Diameter 290 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal