Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 250 mm ID, 280 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$689.50
/each
Earn 689 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52WC18
$689.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Lips | 2 |
| Inside Diameter | 250 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 280 mm |
| Overall Width | 15 mm |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 25028015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 250 mm, Outside Diameter 280 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal