Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 25 mm ID, 47 mm OD, 7 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$61.90
/each
Earn 61 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 52WC34
$61.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 25 mm |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Metric |
| Overall Width | 7 mm |
| Outside Diameter | 47 mm |
| Mfr. Model # | 254707TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 25 mm, Outside Diameter 47 mm, Overall Width 7 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal