Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 25 mm ID, 45 mm OD, 10 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$57.65
/each
Earn 57 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN23
$57.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 45 mm |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 10 mm |
| Inside Diameter | 25 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 254510TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 25 mm, Outside Diameter 45 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal