Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 25 mm ID, 44 mm OD, 8 mm Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$57.65
/each
Earn 57 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN21
$57.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 25 mm |
| Overall Width | 8 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 44 mm |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 254408TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 25 mm, Outside Diameter 44 mm, Overall Width 8 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal