Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 200 mm ID, 310 mm OD, 18 mm Wd
In Stock
$516.00
/each
Earn 516 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM73
$516.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 200 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 18 mm |
| Outside Diameter | 310 mm |
| Mfr. Model # | 20031018TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 200 mm, Outside Diameter 310 mm, Overall Width 18 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal