Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 200 mm ID, 250 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$516.00
/each
Earn 516 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM72
$516.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 15 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 200 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 250 mm |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 20025015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 200 mm, Outside Diameter 250 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal