Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 170 mm ID, 200 mm OD, 16 mm Wd
In Stock
$410.75
/each
Earn 410 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM56
$410.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 170 mm |
| Outside Diameter | 200 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 16 mm |
| Mfr. Model # | 17020016TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 170 mm, Outside Diameter 200 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal