Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 170 mm ID, 190 mm OD, 13 mm Wd
In Stock
$410.75
/each
Earn 410 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM54
$410.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Outside Diameter | 190 mm |
| Overall Width | 13 mm |
| Inside Diameter | 170 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 17019013TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 170 mm, Outside Diameter 190 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal